Czytania na ślub – na co powinno się zwrócić uwagę?

Dzień naszego ślubu zbliża się wielkimi krokami, a my pragniemy dopiąć wszystko na ostatni guzik. Dobrze się składa. W dzisiejszym tekście postaramy się podpowiedzieć, jakie czytania na ślub warto jest wybrać. 

Oczywiście nie musimy tego robić – w wielu kościołach to księża sami wybierają czytanie i możemy być pewni, iż ich wybór będzie w pełni świadomy i będzie dopasowany do danych okoliczności. Jeśli jednak mamy jakieś własne ulubione albo po prostu chcemy zyskać wpływ na to, co My oraz goście usłyszymy przed ołtarzem, podpowiemy wam w poniższym wpisie, jakie rodzaje czytań na dzień zaślubin, będą stanowiły za każdym razem doskonały wybór

Czytania na ślub – co warto wybrać?

Do wyboru Państwo Młodzi mają pierwsze, drugie czytanie oraz Ewangelię. 

Pierwsze czytanie

Jeśli chodzi o czytanie pierwsze, to najbardziej popularne będzie stworzenie niewiasty i mężczyzny pochodzące z księgi Rodzaju. Popularne są również:

  • Czytanie z Księgi Rodzaju na temat Rebeci,
  • Modlitwa Sary oraz Tobiasza,
  • Czytanie pochodzące z Księgi Tobiasza. 

Drugie czytanie 

W drugim z czytań, prym wiedzie zdecydowanie czytanie pochodzące z Pierwszego listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian pt. Hymn miłości, który zna z pewnością większość osób. 

Jeśli jednakże wolimy coś innego, możemy wybrać między innymi: 

  • Czytanie pochodzące z Listu Pawła Apostoła do Efezjan na temat małżeńskiej miłości,
  • Czytanie pochodzące z Listu Pawła Apostoła do Rzymian na temat Bożej miłości. 

Ewangelia na ślub

W tym przypadku najczęściej wypowiadane słowa w Kościele to te, które pochodzą z Ewangelii według Świętego Mateusza: 

,,Jezus powiedział do własnych uczniów: Wy stanowicie sól tej ziemi. Lecz jeżeli sól straci swoje walory smakowe, czymże można ją posolić? Nie przyda się już na nic, chyba iż na podeptanie i wyrzucenie przez ludzi” 

,,Wy stanowicie światło świata. Nie może ukrywać się miasto znajdujące się na górze. Nie zapala się także światła i nie stawia pod korcem, lecz na świeczniku, żeby świeciło ono wszystkim, którzy przebywają w domu. Tak zatem niech świeci światło wasze przed innymi, żeby dostrzegali wasze dobre uczynki i wychwalali Ojca, który znajduje się w niebie.” 

Comments are closed.