Czym jest ślub konkordatowy i czy można go zawrzeć w parku

Minęły już te czasy, gdy ślub kościelny można było przyjąć tylko w murach kościoła. Obecnie, przyjmując model zachodni, ksiądz może udzielić ślubu także w plenerze. Musimy tylko postarać się o zgodę biskupa. Gdy taką otrzymamy, możemy cieszyć się ceremonią ślubną w pięknym parku, w zamku i innym miejscu, szczególnie bliskim Parze Młodej.

Czym jest ślub konkordatowy i jak przygotować go w plenerze?

Ślub konkordatowy (więcej o nim na blogu z-miłości) to zwykły ślub kościelny, ale mający także moc cywilnoprawną. Po jego zawarciu otrzymujemy nieco inny akt zawarcia małżeństwa. Będzie on ważny zarówno w prawie kościelnym, jak i świeckim. Nie musimy brać dodatkowo ślubu cywilnego.

Przygotowanie ślubu konkordatowego w parku lub ogrodzie jest możliwy, jeżeli biskup udzieli pozwolenia. Ślub odbędzie się pod chmurką. Musimy tylko mieć na uwadze, że może nagle zacząć padać deszcz, wiać wiatr i zrobić się chłodno. Warto zatem przygotować duże białe parasole, które rozłożymy nad Państwem Młodych i księdzem oraz świadkami. Wykorzystać można także parkową altanę.

Panna Młoda winna mieć do dyspozycji ciepłą narzutkę na suknię, by móc przykryć plecy, gdy pogoda się ochłodzi. Jeżeli mamy zamiar ugościć weselników także na łonie natury, warto mieć przygotowane stoły pod plandeką, albo przynajmniej mieć ją w pobliżu w razie potrzeby.

Ślub konkordatowy – ile kosztuje?

Stawki ustalane są indywidualnie. Zależy to od parafii, miejsca (wieś, czy miasto itp.). Może to zależeć od zasobów całej parafii lub kosztów związanych z utrzymaniem kościoła. Na ogół na wsi ślub konkordatowy jest tańszy. Przy czym ślub konkordatowy jednostronny może okazać się droższy, choć niekoniecznie. 

Gdy Para Młodych jest różnego wyznania, może przystąpić do ślubu konkordatowego, ale w kościele jednej ze stron. Najczęściej ceremonia ślubna odbywa się zgodnie z wiarą Panny Młodej, jeżeli ślub zawierany jest w Polsce. W innych krajach może być inaczej.

Gdy obydwoje Młodzi są tego samego wyznania, mają prawo wybrać sobie kościół, w którym będą chcieli wziąć ślub. Może on się odbyć w kościele Panny Młodej lub Pana Młodego. Mogą oni także przyjąć akt małżeństwa w zupełnie innej parafii. Wówczas z pewnością cena za ceremonię ślubną będzie zdecydowanie większa.

Jakie dokumenty składamy w kościele, by przystąpić do ślubu?

Zanim przystąpimy do ślubu, musimy najpierw zgłosić się do kancelarii parafialnej, by spisać protokół przedślubny. Do tego celu potrzebne nam będą nasze dowody osobiste, akty chrztu, bierzmowania i jeżeli któreś z nas jest wdowcem (wdową) także akt zgonu współmałżonka.

Ksiądz pobierze od nas opłatę na zapowiedzi, które ogłasza na mszach świętych na co najmniej 3 tygodnie przed ślubem i powtarza ogłoszenie 2 tygodnie i tydzień przed ceremonią. Zapowiedzi muszą także wyjść w kościele Pana Młodego i też należy je opłacić. Konieczne będzie zaświadczenie od księdza, iż takie zapowiedzi wyszły i przedstawione w kościele Panny Młodej, gdzie będzie odbywać się zawarcie aktu małżeństwa.

Oprócz tego potrzebujemy zaświadczenia o odbyciu wykładów przedmałżeńskich prowadzonych w salce katechetycznej. Następnie  karteczkę od księdza spowiednika o czystości serca po otrzymaniu rozgrzeszenia. Świadkowie zgłaszają się z dowodami osobistymi do kancelarii parafialnej tuż przed ślubem lub zaraz po nim, by złożyć swoje podpisy.

Comments are closed.